terapia czaszkowo-krzyżowa logo

Czym jest terapia?

Terapia czaszkowo-krzyżowa wywodzi się z osteopatii. Za jej ojców uważa się amerykańskich lekarzy osteopatów: Williama Sutherland’a, Franklina Sills’a i Johna Upledger’a. Terapia polega na pracy z ciałem pacjenta, gdzie za pomocą subtelnego dotyku wyczuwa się napięcia i nieprawidłowości w strukturach i ruchach tkanek, a także kości całego systemu czaszkowo-krzyżowego. System ten obejmuje kości czaszki, kość krzyżową, fluktuację płynu mózgowo-rdzeniowego, ruchomość ośrodkowego układu nerwowego i wzajemne napięcia membranowe.

Płyn rdzeniowo-mózgowy porusza się w oponie twardej samoistnym ruchem. Jest to trzeci niezależny rytm w naszym ciele, poza oddechem płucnym i pulsem. Ma on swoją jakość, moc i amplitudę i jest wyrazem życiowej potencji. W trakcie zabiegu, dzięki delikatnej palpacji obserwuję wyrażanie się ruchu płynu rdzeniowo- mózgowego- jego potencję, ruch względem linii środkowej czy punkty inercji, a potem wspomagam proces zdrowienia, „udrażniania” i regulacji stosując konkretne metody/chwyty terapeutyczne.

Szukając przyczyny bólu, czy niedyspozycji lokalnie, często zapominamy o tym, że jesteśmy zbiorem doświadczeń całego naszego życia. Ciało człowieka jest konstrukcją tensegracyjną, dążącą do podtrzymania życia, poprzez utrzymanie stałego napięcia w obrębie całego organizmu. Tkanki, płyny i potencja dążą do równowagi, aby cały system mógł zaznać dobrostanu. Urazy zewnętrzne czy stres emocjonalny kumulują napięcia, które utrzymują się w ciele, często latami, i dotyczą całego naszego organizmu. Efekty mogą być zarówno fizyczne (migrena, ból, problemy trawienne, problemy ze snem) jak i emocjonalne (nadpobudliwość, depresja).

Terapeuta czaszkowo- krzyżowy pozostaje neutralny wobec pacjenta. Nie wysyła mu dobrej energii, nie stara się go uleczyć. Zgodnie z zasadami biodynamiki wierzę, że podstawową siłą działającą w każdym elemencie organizmu jest zdrowie. I to właśnie ono powinno podyktować plan leczenia. Można to nazwać czaszkowo-krzyżowym mindfulnessem. Doświadczenie, dotyk i obecność. Bycie z tym co się przejawia, w danym momencie, bez oceny.

Wskazania do stosowania:

Przeciwskazania:

 Terapia czaszkowo-krzyżowa powinna być komplementarna do klasycznej medycyny i szczególnie przy ciężkich, czy chronicznych schorzeniach, najlepsze efekty osiąga się współpracując z lekarzem prowadzącym.

O mnie

Uczyłam się pod okiem Joanny Czarny, Tracy Evans, Sati Shepherd i Michaela Kerna. Ukończyłam dwuletnie studia Biodynamicznej Terapii Czaszkowo Krzyżowej w Europejskim Centrum Terapii. Należę do Craniosacral Therapy Educational Trust. Od 2020 roku przyjmuję pacjentów pomagając im pozbyć się bólu, walczyć ze stresem, wzmocnić zasoby i odzyskać zdrowie.

Jestem też nauczycielką jogi wg. Metody Iyeangara. W 2019 roku wraz z Anią Płandą założyłam wrocławską szkołę jogi Poruszenie. Z ciałem i ruchem pracuję od kiedy pamiętam. Praktykowałam Capoeire, biegałam, studiowałam techniki taneczne i cyrkowe. Urodziłam się w Australii, wychowałam na wschodzie Polski i od dziecka prowadziłam życie nomada, ucząc się bycia z ludźmi niezależnie od ich pochodzenia etnicznego czy społecznego. Przez ponad 10 lat współorganizowałam wrocławski Brave Festival i Brave Kids.

Pierwszy raz trafiłam do gabinetu biodynamicznej terapii czaszkowo- krzyżowej z moimi dziećmi i doświadczyłam jej skuteczności. Następnie przez lata regularnie sama poddawałam się zabiegom terapeutycznym. Nigdy wcześniej nie doświadczyłam tak głębokiego wyciszenia, osadzenia w sobie i dostępu do twórczego potencjału. Ta metoda jest bardzo delikatna, a zarazem niezwykle skuteczna zarówno jeśli chodzi o pracę z traumą, chroniczny stres, zaburzenia snu, czy wzorce poporodowe. 

terapia czaszkowo-krzyżowa logo

Cennik

Sesja 60 min.
........................... 200 zł

kontakt

Anastazja Korczak
Gabinet:
ul. Sienkiewicza 96/1 (domofon 1, parter),
Wrocław